Népmesei elemek teremtéstanra vonatkozó jelentései:
Hol volt, hol nem volt
Talán ez a kifejezés a legtalálóbb a manduból binduvá, avagy a megnyilvánulatlan megnyilvánulttá válásának szimbolizálására.
A legkisebb fiú
A téridő hatos rendszerében a legelöl lévő, azaz a legfiatalabb forrás végzi a visszacsatolást azzal, hogy beleszáguld az előtte lévő tachionba.
Szerencsét próbálni
Mivel a szer szóelem valamilyen helyet, rendszerességet, illetve mozgást jelent, az encs(e) pedig azt a réteget jelöli, ami két-két téridőszelet között van, így valószínűleg azon mesebeli ifjak, aki elindultak szerencsét próbálni, azok a téridő rendszer rétegei között kirándultak egyet.
Óperenciás tengeren túl
Az enc(s) szúgyök ebben a szóban is szerepel, tehát az előző magyarázathoz hasonlóan itt is a téridő rendszerben való közlekedésről lesz szó.
Szárnyas paripa
Ez és minden szárnyas szimbólum a Levegő alapelemet, azaz a téridőt jelöli.
Parazsat evő ló
A parázs a Tűz (tachion), a parazsat evő ló pedig a téridő rendszer.
Hetedhét (ország)
A Tórem-mitológiában lévő hét égbolt, a hét menyország a téridő rendszer hat tachionja, valamint az anyatachion, amiben ezek benne vannak. Az ötödik ég mindig hangsúlyosabb szereppel bír, mivel a rendszerben valójában csak öt forrás van, hat helyen.
Hétfejű sárkány
Csakúgy, mint az előző népmese elem, ez is a téridő rendszert, és az őt magában foglaló tachiont jelzi. A mesékben ez a sárkány, csak akkor pusztul el, ha vagy egyszerre levágják minden fejét, vagy ha szíven szúrják. Ez a téridő rendszerre is igaz: ha nem szüntetjük meg az összes tachion egyszerre, akkor az újra tudja magát keletkeztetni.
Világfa, égig érő fa
A fraktális rendszer szimbóluma.
Aranylánc, ezeröles lánc (amivel az égből leereszkednek)
Fluidszál, másnéven időszál, azaz binduk egymásba ágyazódott láncolata.
Kacsalábon forgó palota
A forgó hatos téridő rendszer. Ahol ezt kacsázva jelölik, ott az öt forrás hat helyen történő billegésére utalnak.
Láncmesék (pl. A kóró és a kismadár)
A múlt tágulását és a jövő összehúzódását a jelen-, avagy forráspontba szimbolizálja.
Aki nem hiszi, járjon utána
Akik egykor ezen teremtéstanra vonatkozó információkat elrejtették a népmeséinkben, egyúttal fel is hívják a figyelmünket arra, hogy járjunk utána a dolgoknak és fejtsük meg az üzenetek jelentését.
|