"A fizikai világ - testünket is beleértve - a megfigyelőt tükrözi. Ugyanazon módon formáljuk a testünket, mint ahogy a környező világról is kialakítjuk a tapasztalatunkat. Az érzékelés automatikusnak látszik, de valójában tanult működés. Az, hogy milyennek érzékeljük a világot, amelyben élünk - testünk megtapasztalását is beleértve -, teljesen attól függ, hogy milyennek tanultuk meg látni. Ha megváltoztatjuk érzékelésünket, ezzel megváltoztatjuk a világ és testünk megtapasztalását" Deepak Chopra: Kortalan test, időtlen tudat. Átmenni az izzó parázson. Félelmetesen hangzik. Sokan ezoterikus hóborttól, vagy kalandvágyból járnak a tűzön, sokan pedig azt mondják, hogy nincs is rá szüksége az embernek, hogy átmenjen rajta. Babonás mítosz övezi, mégis egyre többen megpróbálják. Táltosok, személyiségfejlesztő trénerek, önjelölt megvilágosultak és valódi beavatást nyújtók egyaránt kínálnak ilyen programlehetőséget. Nem tisztünk, hogy eldöntsük, kit érdemes felkeresni ezért, de megpróbáljuk hűen bemutatni ezt a különleges misztériumot.
A tűz babonája Az ősi tűzimádó kultuszok különleges megtisztulást láttak a tűzben. Ősi purgáló, tisztító elem. A boszorkányok általa pusztultak el a máglyán. A magyar babonavilágban a tűznek áldozni kellett. Az ételből a tűzbe hullott darabokat tilos volt kivenni, mert az a tűzé. Nem volt szabad tojáshéjat vetni a tűzre, mert az perlekedést hoz a házban. Megsózni sem volt ajánlott, mert azt nem szereti a tűz, ha besózzák a szemét. Azt pedig, valamennyien hallottuk, hogy az a gyerek, aki sokat játszik a tűzzel, bepisil éjszaka. Bulgáriában mai napig élő szokás a tűzugrás, és a világ számos pontján végeznek füsttel, tűzzel bemutatott áldozatot. A tűz, mint őselem A tűz elemmel a lobbanékonyság, a dinamizmus és a vezetői szellem párosul. Alkotó és kalandor, minden tűz dominanciájú jegyben született ember. Általában határozott, kész mások ösztönzésére, őszinte és jól vezet embertömegeket, vagy kisebb csapatokat. Érdemes önuralomra törekednie és az erőszaktól mentesen élnie, hogy egyenes legyen az életútja. Tüzes jegyek: (Skorpió, Oroszlán és a Nyilas)
Kell-e nekem tűzön járni? Azok szerint, akik már voltak, nem csak azért érdemes elmenni, hogy megtanuljuk, hogyan tudunk túllépni a félelmeinken. Sokkal fontosabb, hogy a Tűz igen hatásosan demonstrálja, hogyan érhetjük el, fedezhetjük fel személyiségünk végtelen potenciálját, azokat a potenciálokat - belső erőforrásokat - amelyek képesek megvédeni minket az izzó parázs hőségét, lehetővé teszik, hogy sértetlenül kelljünk át a 750 °C fokon.
Miért pont a tűzön járás? A tűzönjárás jelentősen különbözik a többi - a félelemmel való megküzdést, találkozást szolgáló - tréningtől, az ejtőernyős ugrástól a bungee jumping-tól. A tűzönjárásnál csak magunkban bízhatunk, nem csupán az elhatározás - például az ugrás - a fontos, hanem minden egyes lépés a parázsszőnyegen. A tűzönjárás a magunkba vetett őszinte bizalom élménye. A tűz, az égő zsarátnok nem valami élettelen technikai eszköz, hanem izzó, élő lüktetés, egy hipnotikus meditáló erő, amely szembefordít saját félelmeinkkel. A tűzséta a legbiztosabb módja, hogy az ember megélje saját lehetőségeinek végtelenségét, azt, hogy az élet dolgaiban képes saját kezébe venni a sorsát.
Mit fejleszt a tűzön járás? A tűzönjárás fejleszti a bizalmat belső képességeinkben, mely alapja a sikeres döntéseknek, cselekvéseknek és segítséget nyújt a magatartások és szokások megváltoztatásához.
A tűzönjáráson tapasztaltak, a tűzönjárás élménye a mindennapi élet különböző területein is felhasználhatóak, mindenhol, ahol új energiákra, új szemléletre és lendületre van szükségünk, mint például:
- a személyiség, az élet minőségének fejlesztése, - az önbizalom növelése, a lelkierő, a stabilitás megtapasztalása, - sikeres döntések előkészítése, s e döntések lendületes végrehajtása, - a munkatársi kapcsolatok, munkahelyi viszonyok alakításában, mint a team építés egyik eszköze, - számunkra hátrányos szokások, beidegződések megváltoztatása, átprogramozása, - vállalkozásaink, üzleti terveink átgondolása, új, merész lehetőségek feltárása, - összpontosító (koncentrációs) képességeink fejlesztése, az "egyhegyűség" elérése, - új célok kitűzése, a karrier, az élet új lehetőségeinek feltárása.
Tűzön járni csak újholdkor szabad, a lelki felkészüléssel együtt a tűzön való átsétálás és a levezetés körülbelül hat-nyolc órát vesz igénybe a résztvevőktől legtöbbször szabad természetben tartják, például a Pilisben, vagy más erre alkalmas helyszínen szoktak rendezni ilyen programokat. Személyes véleményem, hogy a tűzön járás nem csupán egy napos elfoglaltság kell, hogy legyen. Aki elszánja magát erre, előtte feltétlen készíttessen asztrológiai elemzést, vizsgálja meg azt az időpontot, amikor végig szeretne sétálni a parázsszőnyegen. Érdemes a lelki változókat több szempontból is megvizsgáltatnia, például grafológia elemzést kérni, vagy megfelelő látóval konzultálni arról, miért van most szüksége erre, élete mely fordulópontjához érkezett el. Sajnos, nem tudjuk, hol és mikor tartanak legközelebb tűzön járást.
Elég-e a talpunk? Az izzó parázsszőnyegen - megfelelő tréning után bárki úgy át tud kelni, hogy nem ég meg a talpa. Előfordul, hogy apróbb piros pettyek keletkeznek ugyan rajta. Ezeket a helyeket jelzésként érdemes felfogni, és jó megmutatni képzett talpmasszőrnek, aki ismeri azokat a betegségeket, amikre utalnak ezek a nyomok és esetleg a gyógymódra is ötletet tud adni. Ezen sorok írója nem csak átkelt már a tűzön, de több száz olyan emberrel találkozott, akik megtették már, de még egyiküknek sem égett meg a talpa. Én ettől félek! A tűzön járás előtti érzelmekről így számol be egy résztvevő: "...egyetlen tanfolyamon sem éltem még át akkora félelmet. Szinte lebénította a hallgatókat ez az érzés, azután fáradtság vett rajtuk erőt, majd feszülten figyeltek. A rájuk nehezedő nyomasztó félelem dacára a résztvevők felfogták, hogy léteznek számukra ismeretlen szabad terek. amikor kimentünk a tűzhöz, akkor éreztem magam igazán nyomorultul. Rettegtem, hogy összeégetem magam. Láttam magamat lelki szemeimmel, amint megszenesedett lábakkal hazafelé vánszorgok (ami mindenkivel előfordulhat, aki felkészületlenül halad át a tűzön), ennek dacára tudtam, hogy mégis rálépek a tűzszőnyegre. Ezalatt a körből egymás után előléptek az emberek, és az izzó parázs elé álltak, majd átmentek rajta. Én meg csak álltam és vártam. Ma sem tudom megmondani, mire is. Valószínűleg olyasvalamire, amit tudat alatt az ember mindig remél, amikor belevág abba, amitől fél. Például egy hirtelen érkező "jelre", vagy hogy egyszeriben megváltozik valami, vagy érthetővé válik, hogy...
Megérkezett az én "jelem". Ken ugyanis annyit mondott: "még egy percetek van, hogy átfussatok!" Ekkor tudtam, hogy most megteszem. Elengedtem szomszédaim kezét, és reszketve a tűzhöz álltam. Valami kimondatlan pánik vett erőt rajtam, ahogy a parázsra meredtem. Ennyire még sohasem féltem életemben. Mindenféle átvillant az agyamon, mi lesz, ha valóban összeégetem magam, mi lesz, ha megbotlok és elesek, mi lesz, ha elégek. És tudtam, hogy nekiindulok, és átjutok. Mélyet lélegeztem, és elindultam. A mindössze négy lépés alatt egyre csak fohászkodtam magamban. A 750 fokos izzó parazsat a talpamon normál melegségűnek éreztem. Amikor azután átjutottam, mintha mázsás kövek estek volna le rólam. Óriási öröm töltött el, hogy sikerült mezítláb és épségben összeégés nélkül átmenni az izzó szénen. Beleestem egy ismerősöm karjaiba, és örömömben hatalmasat sikoltottam. Ritkán éreztem magam ilyen elégedettnek, szerencsésnek, frissnek, megkönnyebbültnek, ennyire ébernek és életerősnek. A csoportból majdnem mindenki átment a tűzön."
Szepes Mária a mindennapi élet mágiájában ezt mondja a félelemről: "A félelem alapjában mindig halálfélelem. A fény eltünteti a sötétséget. A rémület bennünk működő vetítőszerkezet, s a szörnyek, amelyeket látunk, valójában saját teremtményeink. A test a lélek médiuma, a lélek jelbeszédének tüneteit közvetítő eszköz.
http://free.netlap.hu/raklaci/szepesm/felelem.html
Javasolt linkek: http://www.nexus.hu/firewalker/firewalking.html
Szerentsi Kálmán Imre |